Слатки посни крофнички, на кои сите домашни им се израдуваа особено поради вкусот на филот.

Подготовка
1. Сите состојки за смесата за крофнички ги соединуваме со миксер..
2. Го загреваме апаратот за крофни и го премачкуваме со масло. Смесата која сме ја ставиле во шприц ја нанесуваме во местата каде ќе се печат крофничките.
3. Затвораме, печеме па ги филуваме.
4. За филот гисоединуваме состојките ги ставаме во кесичка или шприц со тесен отвор и ги филуваваме крофните.
5. Декорираме по желба и вкус.

Забелешка
Густината на филот зависи од путерот од кикирики, па затоа калкулирајте со шеќерот во прав и водата.

Фотографиите во овој рецепт се авторски фотографии.

Лиценца: Сите права се задржани