1. Три јајца се варат и се лупат, кромидот ситно се сецка , рибанките се откиснуваат во млекото, потоа се исползува само средината.
2. Во меленото месо се додаваат едно јајце, сол, пипер ,кромид и изгмечениот леб и сето тоа убаво се промешува.
3. Половина од месото се става во намачкана тава со масло, па одозгора се редат јајцата и сето тоа се покрива со останатото месо.
4. Месен ролат се пече во загреана рерна на 180 степени околу еден час.

Фотографиите во овој рецепт се авторски фотографии.

Лиценца: Криејтив Комонс - Наведи извор - Некомерцијално - Сподели под исти услови