Сите состојки се мешаат и се меси тесто.
Се зема количина колку орев, се става парче орев внатре и се стега малку измеѓу прстите да се добие форма.
Се печат на 180ц  20 -  25 мин.
Се потураат со топол шербет откако ќе оладат.
Ова е поголема количина, Грците обично ги прават на почетокот на постите па имаат колачиња цело време затоа што долго траат. Секако, вие можете да ја намалите дозата. Преубави се, многу вкусни и мирисни.

Фотографиите во овој рецепт се авторски фотографии.

Лиценца: Сите права се задржани