1. Се раствара во пола од топлата вода квасецот со шеќер и се додава една лажица брашно. Се меша и остава да нарасне.
2. Се става брашното во сад со сол, масло, пециво, ракија и се додава квасецот, па се меси тесто со остатокот од водата. Откако ќе го замесите, оставете го да нарасне.
3. Се вадат мекици и се пржат на масло.
На здравје!!!

Фотографиите во овој рецепт се авторски фотографии.

Лиценца: Сите права се задржани