Тиквата се сече на кругови, потоа се премачкува со медот само одозгора и се попрскува со семињата. Доколку сакате може мелени ореви, бадеми, лешници и сл. Се пече на 200 степени околу половина час.
Прекрасен, лесен, брз и пред се здрав есенски десерт.

Фотографиите во овој рецепт се авторски фотографии.

Лиценца: Криејтив Комонс - Наведи извор - Некомерцијално - Сподели под исти услови