Испечати

Медена тиква (посно, веган)

Медена тиква (посно, веган)

Состојки

  • 1 жолта тиква
  • Мелени семиња
  • ореви, бадеми, лешници, сончоглед

Подготовка

Тиквата се сече на кругови, потоа се премачкува со медот само одозгора и се попрскува со семињата. Доколку сакате може мелени ореви, бадеми, лешници и сл. Се пече на 200 степени околу половина час.
Прекрасен, лесен, брз и пред се здрав есенски десерт.