Прво го активираме квасецот во млекото, додаваме шеќер и брашно.
Потоа во вангличка ги ставаме сите состојки и замесуваме средно тесто.
Го покриваме и оставаме да се дуплира.
Потоа го делиме на 10-14 топчиња.
Секое топче го расукуваме во мало округло кориче.
Тенко го премачкуваме со растопениот путер.
Го преклопуваме на половина,
Правиме два засеци како на сликата.
Потоа го земаме едниот крај и го носиме до средината, па и другиот крај го носиме до средината, притискаме малку за да не се разделат во печењето.
Парчето, пресеченото, кое ни останува го завиткуваме нанадвор( види на сликата)
Ги редиме во плех машничките.
Киснат 15 минути, па ги премачкуваме со јајце, наросуваме чиа или афион и ги печиме во загреана рерна на 200 степени до заруменување.

Фотографиите во овој рецепт се авторски фотографии.

Лиценца: Сите права се задржани