Подготовка:

1.Најпрво тиквичките исeчкајте ги на мали коцки и испржете ги со малку маслиново масло. Оставете ги да се оладат.
2. Во сад за матење, додајте ги јајцата, сончогледовото масло, млекото, киселото млеко и изматете ги со жица за матење. Потоа додајте ги брашното, прашокот за печиво, фетата, солта, црниот пипер и размешајте со вилушка, додека смесата не стане хомогена. На крај, додајте ги изладените тиквички и промешајте.
3. Калaпот за мафини, премачкајте го со путер или ставете хартиени калапи и додајте ја рамномерно смесата. Печете ги мафините во загреана рерна на 180 степени, околу 20-25 минути.

На здравје.

Фотографиите во овој рецепт се авторски фотографии.

Лиценца: Сите права се задржани