Подготовка:

1. Во вангла ставаме јајце, додаваме шеќер и матиме до побелување.

2. Со исклучен миксер додаваме ванила, јогурт, масло, кисела павлака, просеано брашно и пециво. Со жица или со миксер, на најмала брзина ги соединуваме сите состојки.

3. Ги полниме корпите за мафини до 2/3. Врз секоја ставаме по 1 лажиче свежи капини. Печеме во загреана рерна.

* Овој рецепт е дел од изгубените рецепти.

Фотографиите во овој рецепт се авторски фотографии.

Лиценца: Сите права се задржани