1. Пуштете ја реланата да се стопли на 180.
2. Со миксерот измешајте го путерот, шеќер, пециво, сол, ванила и цимет околу 2 минути.
3. Се додаваат јајцата и млекото и мешаме со миксерот околку 2 минути.
4. Се додава брашното. Се меша убаво и се додава јабоката.
5. Мафините ги печеме во хартиени корпички за слатки.

Излегуваат 12 муфини ако ги користиме големите хартиени корпички, а појке можите да извајте ако не ги полните до горе…
мене ми земват 40 мин да се испецат а кај вас треба да видите со цеткалица ако се поленти догоре појке ако ги прајте помали околу 30 мин.

Фотографиите во овој рецепт се авторски фотографии.

Лиценца: Криејтив Комонс - Наведи извор