Марципанот убаво се меси со шеќерот во прав се додека не се добие убава смеса.
Земаме од смесата по малку колку да формираме бомбица и убаво ја притискаме на средина за да добиеме вдлабнатина.
Така правиме со цела смеса и потоа ги чоколадираме и на крај во секоја длабнатина ставаме по еден бланширан бадем.

Фотографиите во овој рецепт се авторски фотографии.

Лиценца: Криејтив Комонс - Наведи извор - Некомерцијално - Сподели под исти услови