На почеток го подготвуваме шербетот. Откако ќе почнат да врие се вари пет до седум минути и се остава да се излади. На крај го додаваме румот.
Се замесува меко тесто. Во пластичен сад ги сипуваме течните состојки, пецивото и квасецот замесуваме со гризот и брашното.
Од тестото оделуваме топчиња околу 40 и на ренде ги формираме колачињата предходно наполнети со мармалад.
Колачињата ги ставаме во тавче обложено со хартија и печеме на 200степени петнаесетина минути.
Кога ќе се извадат од рерна веднаш се ставаат во ладниот шербет со рум. Откако ќе впијат од шербетот околу 30 секунди од едната страна и 30 секунди од другата страна ги валкаме во кокос.
Добар апетит!!!

Фотографиите во овој рецепт се авторски фотографии.

Лиценца: Сите права се задржани