Подготовка:

1. Дуњите ги миеме убаво со вода, а потоа ги сечиме на коцки. Дуњите не се лупат, така се сечкаат и се ставаат во вода во тенџере и се варат додека омекнат.
2. Потоа се блендираат и се додава шеќерот и лимонот.
3. Се вари 20мин и се собира мармаладот во жешки тегли.

Фотографиите во овој рецепт се авторски фотографии.

Лиценца: Сите права се задржани