Ова е рецепт за корисен мармалад, без шеќер и без варење, а овошјата може да бидат по ваш вкус, малини, капини, аронија итн.

Подготовка
Боровинките, чиа семето заедно со медот ги ставаме во Нутрибулет и мелеме додека да се измазни смесата. Одложете го во некоја тегличка или веднаш конзумирајте го.

Забелешка
Овој здрав мармалад, може да остане 2-3 дена во фрижидер, ама бидејќи е мала количина би требало крајот да му го најдете за брзо време.
Исто така може да го направите со овошје по желба, а за неговата сладост нема да дискутирам, блажината му ја правите по вкус.
Чиа семето може да го сомелете до прав и пред да го соедините со овошјето.
Најдобро е да се направи со свежо овошје, ако користите смрзнато во тој случај одмрзете го и одстранете ја течноста што ќе ја пушти.
Во овој рецепт користев мед како засладувач, ако сте вегани искористете друг засладувач за да го заблажите.

Фотографиите во овој рецепт се авторски фотографии.

Лиценца: Сите права се задржани