Сецканиот лук се толчи малку се додава соја сосот, маслото од сончоглед или сусам, ѓумбирот во прав и зачинот. Од поготвениот сос се налева убаво на кремендлите лосос од двете страни. Вака маринираните парчиња се оставаат најмалку 1 час да одстојат. Се пржат на загреано масло во вок тава. Се сервираат со варени стапчиња морков и на пареа обарена брокула полиени со малку од соја сосот и ладно цедено маслиново масло. Се служи топло. Пријатно!

Фотографиите во овој рецепт се авторски фотографии.

Лиценца: Криејтив Комонс - Наведи извор - Некомерцијално - Сподели под исти услови