Подготовка:

1. Се замесува тесто од сите наведени состојки. Се остава да стаса околу 20мин .
2. Тестото се дели на 16 топчиња. Се сука кора колку една тацна од кафе. Со горниот дел од чашата се прави длабнатина/ засек, а од преостанатиот дел на тесто се врти околу него. Фил внатре, жолчка отстрана и се печи на 200С-25мин.

Фотографиите во овој рецепт се авторски фотографии.

Лиценца: Сите права се задржани