Се боцкаат патлиџаните со вилушка или стапче за ражени и се печат во рерна на 200С.

Откако ќе изладат, се лупат и се блендираат со постепено додавање на останатите состојки.

Кога намазот ќе стани убав и мазен и се убаво ќе се соедини, се дотерува кој сака да е посолено.

Она што ќе остани можи да се чува во тегличка во фрижидер отприлика една недела.

Фотографиите во овој рецепт се авторски фотографии.

Лиценца: Сите права се задржани