Пиперките и модрите ги печиме. Ги ставаме во кеси (врзани за полесно да се лупат).
Ги лупиме им ги вадиме семките и дршките. Исто и модрите ги лупиме.
Ги ставаме во цедалка за да се процеди водата од нив.
Излупените пиперки и модри ги мелеме со рачна машинка за месо и ги ставаме да се пржат. Откако течноста од пиперките ќе испари се додава маслото. Прво додаваме околу 1.5 литри, па после гледаме ако има потреба додаваме уште.
Седодава и оцетот , шеќерот и солта. Цело време се меша за да не загори.
се пржи отприлика околу 2 часа , а се гледа кога е готово ако малиџаното е доволно густо или ако почне да се лепи за дрвената лажица со која мешаме.
Неколку минути околу 10-тина пред крајот на пржењето се додава сенфот (растворен со малиџано).
Готовото малиџано се собира жешко во загреани тегли и се омотуваат теглите со крпа или прекривка да бидат на топло. Оставете ги така додека да се изладат.

Фотографиите во овој рецепт се авторски фотографии.

Лиценца: Криејтив Комонс - Наведи извор - Некомерцијално - Сподели под исти услови