1. Во експресен лонец се варат сите состојки (без вргањот и грашокот кој е претходно обарен)
2. Откако ќе се сварат, месото се чисти од коските и се сечка на поситни парченца
3. Сварениот зеленчук се блендира во Делимано сецкото и се става повторно на оган се заедно - месото, изблендираниот зеленчук, печурките, грашокот и се налева со вода, се зачинува и се остава да зоврие
4. Откако ќе зоврие се додава тараната и се остава уште десетина минути да се свари тараната
5. На крајот се одава малку ситно сечкан магдонос ( дел од онаа половина китка магдонос која ја сварив и изблендирав)

Фотографиите во овој рецепт се авторски фотографии.

Лиценца: Сите права се задржани