1. Се премачкува тавчето со путер или маргарин.
2. Се мешаат јајцата со водата, млекото и зејтинот.
3. Се истураат макароните (не варени) во тавчето, се додава иситнетото сирење и се прелива со течноста. Макароните треба да се прекриени со течноста, а до колку не се, треба да се додаде уште малку газирана вода.
4. Се пече на 200 ст С додека поруменат.

Фотографиите во овој рецепт се авторски фотографии.

Лиценца: Криејтив Комонс - Наведи извор - Некомерцијално - Сподели под исти услови