Кромидот се чисти и сецка на поситни парчиња. Исто и морковот и се ставаат на зејтин да се пржат. Одкако ќе се пропржат се додава ситно сецканата сланина и печурките и се пржи околу 10 минути. Се додава брашното, се запржува и се налева со топлата вода и павлаката. Убаво се меша и се додаваат зачините.
Макароните се варат и сосот може да се измеша со нив или секој посебно да си се послужи.
Брзо, вкусно и едноставно јадење кое секој може да го подготви .

Фотографиите во овој рецепт се авторски фотографии.

Лиценца: Сите права се задржани