Црните домати се лупат и се печат.Оладени,се мелат.Лукот се гмечи со алатка.Се додаваат и другите состојки.Убаво се соединува.
За поедноставна постапка,сите состојки ставете ги во соковник и миксајте додека се добие мазна,хомогена смеса.

Фотографиите во овој рецепт се авторски фотографии.

Лиценца: Сите права се задржани