1. Се засекуваат доматите и се ставаат во врела вода да им излезе лушпата.
2. Потоа се сечат на ситно или се блендираат.
3. Во големо тенџере се ставаат доматите и се варат 15 мин. Се додава маслото шеќерот и фефероните. Се варат додека да се згуснат доматите.
4. На крајот се додава винската киселина, солта и магданосот.
5. Се собира во топли тегли врелата лутенка и се става во рерна на 100С-да се вакумираат теглите 1 саат и се оставаат внатре дури да оладат.

Фотографиите во овој рецепт се авторски фотографии.

Лиценца: Сите права се задржани