Подготовка:

1. Се става во мал сад квасец,  шеќер и малку брашно и се остава да надојде. Откако ќе стаса се меша помеко тесто (се меша со дрвена лажица). Ако е тврдо тестото се става млеко и тестото треба да биде помеко од кифли.
2. Се остава да стаса и пак се меша со лажица. Тестото треба 2-3 пати да стаса и потоа се прават мекици,крофни, панцероти.
3. Во најлон кеса се става 100мл масло и преостанатото тесто се става во него.Тестото така во кеса може да стои во фрижидер 7-8 дена .

Фотографиите во овој рецепт се авторски фотографии.

Лиценца: Сите права се задржани