Како голем обожавател на печурките, денес ќе ви подготвам лисичарки.
Препорчливо е најмногу два пати во неделата да се конзумираат, не повеќе за да не се оптовари желудникот.
Ајде да зготвиме....
Прво ќе ги измиеме убаво, а потоа ќе ги ставиме во сад со посолена вода да зовријат еднаш,да падне се што е вишок од нив.
Во тава на оган запржуваме лукче,кромитче и неколку шампињони на парче путер.
Додаваме и магдонос .
Зачинуваме со сол,бибер и црвен пипер,па додаваме сос од патлиџани.
Пржиме малку па ги додаваме лисичарките кои претходно ги исцедивме од водата.
Додаваме и малку масло.
Оставаме да покрчка на тивко додавајќи пола чаша вода.
Пред крајот кога е се готово,додаваме павлака за готвење и промешуваме.Оставаме уште минут до две.
Ставете си чаша бело вино и седнете.Овде љубителите на печурки,нема да останат рамнодушни.

Фотографиите во овој рецепт се авторски фотографии.

Лиценца: Криејтив Комонс - Наведи извор - Некомерцијално - Сподели под исти услови