1. Шеќерот и водата се ставаат на оган да зовријат за да се стопи шеќерот.
2. Се додаваат пакетчињата  инстант кафе ( едно пакетче е 5 грама ). Се остава да се излади.
3. Се додава екстрактот од ванила и ракијата.
4. Се собира во шишиња. Се чува во фрижидер

Фотографиите во овој рецепт се авторски фотографии.

Лиценца: Сите права се задржани