Сварете си кафенце и почестете се од брзиве бомбици, па уживајте во убавиот ден.

Подготовка
Свежите урми ги ставаме во вода да покиснат околу 15 минути. Потоа ги лупиме од лушпата и ги тргаме семките. Зрната какао ги ставаме во нутрибулет добро да се сомелат, а потоа и лешниците. Сите состојки ги соединуваме и правиме бомбици кои ги валкаме во какао. Оставете ги во ладилник да се стегнат.

Забелешка
Чили може да ставите и повеќе, ама пробајте ја прво смесата што ќе ја направите. Ако ја соединувате смесата во Нутрибулет или блендер може и да не ги отстранувате лушпите од урмите. Додадете или одземете од зачините по вкус.

Фотографиите во овој рецепт се авторски фотографии.

Лиценца: Сите права се задржани