Прекрасна вкусна лесна чорба.

Подготовка:

1. Запржете го лукчето, кромитчето, па додадете го целерот и ренданиот морков. Доматите ги исецкав во сецкото, а може и цели да се стават, Се дополнува вода и се остава да се повари. Зачинете со босилек, сол и црн бибер.
2. Кога е варена, испасирајте со рачен блендер, сервирајте со грчки јогурт. Превкусно е

Фотографиите во овој рецепт се авторски фотографии.

Лиценца: Криејтив Комонс - Наведи извор - Некомерцијално - Сподели под исти услови