Компирот со лушпа ставете го да се вари додека омекне. Оставете го да олади, излупете го и згмечете го со алатка во пире.
Квасецот растворете го со малку вода и шеќерот.
Во сад за месење ставете го брашното, пирето, квасецот, маслото, солта и со постепено додавање на водата замесете го тестото на меко. Сега додајте ги маслинките и повторно измесите да се спојат во тестото.
Покриено оставете го да скисни околу 30-мин. Потоа премесете го и направите 12 мали лепчиња и наредете ги во намрсен плех. Оставете ги да скиснат уште 30ина минути.
Во меѓувреме загрејте ја рерната на 200 степени.
Ставете ги да се печат околу 30 минути, да добијат црвенкаста боја.
Одлични се топли а и ладни, премеки се.

Фотографиите во овој рецепт се авторски фотографии.

Лиценца: Сите права се задржани