Брашното, солта, квасецот, шеќерот водата и маслото се ставаат во мулти пекачот на програма за интегрален леб, кај мене е 3 час месење, надојдување и печење. По десетина мунути откако ќе почни да го меси тестото се додаваат ситно сецкани сувите домати и маслинките. По изминатото време од 3 часа добиваме свежо печено вкусно лепче.
Ако немате мулти пекач можете да го направите ова лепче на вообичаен начин.
Се замесува тестото со сите состојки се остава да надојди и се пече во тава по ваша желба во рерна околу 30 минути на 200 степени.

Фотографиите во овој рецепт се авторски фотографии.

Лиценца: Криејтив Комонс - Наведи извор - Некомерцијално - Сподели под исти услови