pатлиџаните и доматите се сечат на тркалца, а кашкавалот на кришки. Треба да има 12 тркалца патлиџан, 8 тркалца домати и 12 кришки кашкавал. Во керамички сад за печење се редат 4 тркалца патлиџан врз нив се става по едно тркалце домат и по едно парче кашкавал. Постапката се повторува уште еднаш за на крај да се заврши со кашкавал. Се попрскуват со масло и се стават во загреана рерна да се потпечат околу 20 минути.
БОН АПЕТИТ

П.С.заборавив да пишам дека пред редењето крукчињата патлиџан се пржат во тавче на многу малку масло

Фотографиите во овој рецепт се авторски фотографии.

Лиценца: Сите права се задржани