Сите три парчиња тост леб премачкајте ги со кајмакот. Средното и од двете страни.
Во чинија ставете го првото и врз премачканата страна ставете еден лист салатка.
Врз неа е круг тенко сечен домат и 4 круга (овали) сечена краставица.
Врз сето тоа ставете 2 парчиња тост шунка свиткани на половина.
Поклопете со второто парче и повторете ја постапката.

На многу малку загреано масло во тефлонска тава ставете го јајцето и испржете го „на око“.
Ставете го врз третото парче тост леб премачкано со кајмак.
Украсете или сечете го на парчиња по желба и послужете.

Фотографиите во овој рецепт се авторски фотографии.

Лиценца: Криејтив Комонс - Наведи извор - Некомерцијално - Сподели под исти услови