Овој рецепт го комбинирав од два рецепти и резултатот беше совршен.
Најпрво се вклучува рерната на 180 степени да загрее.

Во сад се става брашното, сода бикарбона, зејтинот и сувото овошје и сето тоа убаво се меша.

Се ренда кора од 1 портокал и истиот портокал се цеди.
Во смесата се додаваат кората и сокот од портокал.

Чоколадото се крши на поситни коцки и се додава во смесата заедно со киселата вода и аромата.

На крај сета смеса убаво се меша и е малку потечна.

Смесата се претура во калап за куглоф и се става во рерна на 180 степени да се пече околу 30 мин.

Одкако ќе се испече се остава да олади, па се декорира по желба.

Добар апетит.

Фотографиите во овој рецепт се авторски фотографии.

Лиценца: Сите права се задржани