Во длабок сад се матат јајцата заедно со шеќерот. Кога ќе се добие густа смеса се додава маслото и млекото постепено мешајки со шпатула.
Брашното се меша и просејува со пецивото и тоа се додава. На крајот се додаваат аранчините, грозјето и оревите.
Се печи во куглов во загреана рерна на 180С-25мин. Одозгора се поросува со шеќер во прав.

Фотографиите во овој рецепт се авторски фотографии.

Лиценца: Сите права се задржани