1. Во сад за матење ги кршиме јајцата и го додаваме шеќерот. Матиме со миксер. Со лажица го додаваме брашното помешано со пециво, масло, млеко, ванилин шеќер и мешаме со лажица додека состојките се изедначат.

2. Во намастен и набрашнет калап за куглов, ја ставаме половина од смесата. Во другата половина додаваме какао и мешаме. Заедно со брусницата го додаваме првиот слој. Печеме 20 мин, на 180 с.

Лесен и преубав десерт.

Фотографиите во овој рецепт се авторски фотографии.

Лиценца: Криејтив Комонс - Наведи извор - Некомерцијално - Сподели под исти услови