1. Се мешаат брашното,пецивото, сода заедно и се просејуваат.
2. Во друг голем сад се мати мекиот путер заедно со шеќерот и се додава едно по едно јајце. Потоа се додава киселата павлака ванилата и кората од лимон и сето тоа се заедно се меша.
3. Се додава на два пати брашното и се соединува со смесата од јајца. Се добива густа смеса.
4. Калапот за куглов добро се подмачкува со ладен путер и благо се поросува со брашно.
5. Во намрсениот капал се става третина од тестото и се поросува третина од боровинките, па над нив пак третина од тестото па боровинките .....завршува со боровинки кое со шпатула се порамнува да навлезе во тестото.
6. Се печи во загреана рерна на 170С-50мин.
7. Кога ќе се олади се прелива со глазура или по ваша желба.
ПС-Овој куглов беше наменет за мојот зет кој од прва го бендиса.

Фотографиите во овој рецепт се авторски фотографии.

Лиценца: Сите права се задржани