Испечати

Куглов со капини

Куглов со капини

Состојки

  • 100-200 гр капинки
  • 3 јајца
  • 1 кесичка ванилин шеќер
  • 1 чаша шеќер
  • 1/2 чаша масло
  • 2 чаши брашно
  • 1 кесичка прашак за пециво
  • 200мл јогурт
  • 4-5 лажици шеќер во прав

Подготовка

Најпрво да напоменам дека чашата со која мерев е 250мл односно оние шолјите за чај што ги користиме.
Во сад за матење ги ставаме јајцата, шеќерот и ванилиниот шеќер и матиме, откако убаво ќе ги изматиме ги додаваме сите други суви и течни состојки.
Најпосле откако е готова смесата ја ставаме во намрсен калап за куглов, ги додаваме капинките и го печеме во загреана рерна на 220 степени околу 30на минути.
Откако ќе се испече и малку подолади го наросуваме кугловиот со шеќер во прав