Тиквичките, компирот, кромидот, морковот се рендаат, им се додава магданос, малку оригано, јајцата брашното и зачините по ваш сопствен избор и целото тоа се меша. Во огноотпорен сад или во земјена тава која се премачкува со зејтин се става вака добиената смеса, се става во предходно загреана рерна и се пече. Пред самиот крај се вади, се посипува со ренданиот кашкавал, се врака назад во рерната. Откако кашкавалаот ке се стопи се вади од рерна.
Бон апетит!

Фотографиите во овој рецепт се авторски фотографии.

Лиценца: Сите права се задржани