Оваа салата може да ви послужи и како оброк, навистина е убава.
Булгурот измијте го и попарете го со жешката вода.Оставете го нека отстои.
Кога ќе ја впие убаво водата и излади, одиме со подготовка на истиот.
Во тава на оган ставаме масло па го додаваме кромитчето, лукчето и пржиме додека не ја добие стаклената боја.
Додаваме сок од лимон и доматното пире.
Пржиме на тивко.
Со дрвена лажица го префрламе булгурот и мешаме. Зачинуваме.
Динстаме така на тивко околу 4 минутки.
Тргаме на страна и оставаме да излади.
Кога е убаво ладно во самата смеса ги додаваме ситно сецканите зеленчуци.
Благо промешуваме.Зачинете со нане ако го обожавате вкусот. Нека ви е на здравје.

Фотографиите во овој рецепт се авторски фотографии.

Лиценца: Криејтив Комонс - Наведи извор - Некомерцијално - Сподели под исти услови