Еве од мене едни вкусни крофни...:)

Во подлабок сад се раствора квасецот со шеќерот, лажица брашно и топлото млеко. Се чека да се активира квасецот.
Потоа се додава јајцето, солцата, ренданата кора, водата, малку брашно, омекнатиот маргарин, се убаво се соединува, па се продолжува со додавање на брашно, додека се замеси средно меко тесто, кое не се лепи на рака и се одвојува од ѕидовите на садот во кој месиме.(Не влегува цел килограм брашно, малку останува.)

Тестото откако убаво ќе се измеси, го остававме на топло да го дуплира волуменот.

Потоа на набрашнета подлога се отвора кора, со дебелина од 1 цм и се попрскува со 1,5 лажица врела вода. Па кората се предиплува на неколку пати и се остава да одмори 15 мин. Постапката се повторува уште 2 пати.

Четвртиот пат од отворената кора со дебелина од околу 1,5 цм се вадат крофни.

Се оставаат на набрашнета подлога малку да надојдат, некои 15-20мин..

Се пржат во загреано масло, на умерен оган, најпрво од едната, па од другата страна, додека убаво поруменат. Кога ги спуштам во маслото, ги плискам со лажица од маслото.

Се вадат на кујнска хартија да се впие вишокот мрснотија.

Потоа наросете со шеќер во прав, па на средина можи да се стави и лажиче омилен мармалад, или пак потопете ги во растопено чоколадо...Изборорт е ваш... :)

И на крај, сладете се со овие и мирисни и вкусни крофни...

Фотографиите во овој рецепт се авторски фотографии.

Лиценца: Сите права се задржани