Подготовка:

1. Прво багет лебот го сечиме на парчиња, на косо. Од двете страни го премачкуваме тeнко со путер.
Така подготвени ги ставаме во рерна на десетина минути, благо да заруменат. Јас ги печев на 2 пати во Апарат за готвење со топол воздух.
2. Ги премачкуваме со киселата павлака. Расфрламе коцкички запржен свински чаден бут, па тостирани семки, зрна калинка, рендан кашкавал, рузмарин. Послужуваме веднаш

Фотографиите во овој рецепт се авторски фотографии.

Лиценца: Сите права се задржани