Подготовка
Во сад за месење ставете го омекнатиот путер,јаце,шеќер и праша за пециво. Промешајте со влушка и замесите тесто.Од тестото оделете мал дел за формите одозгора.Од преостанатото тесто расукајте кора со големина 24с.Кората ставете ја во тавчето за кростата и направете ивица.Со вилушка направете дупчиња и премачкајте со дебел слој на џем.Врз џемот ставете ги формите од тесто.
Кростатата печете ја на 180С околу 25 мин.Наросете шеќер во прав.
На здравје!!!

Фотографиите во овој рецепт се авторски фотографии.

Лиценца: Сите права се задржани