Подготовка:

1. Во тенџере се ставаат сите зеленчуци сечкани на крупно и се варат околу 20мин.
2. Потоа сите зеленчуци се блендираат со блендер и се враќа да се вари во кое се додава овде гризот измешан со малку водичка. Се долева вода по желба според густината и се вари уште 5мин. Се сервира со малку јогурт и босилок.

Фотографиите во овој рецепт се авторски фотографии.

Лиценца: Сите права се задржани