1. Морковот го рендаме, а кромидот и лукот ги сецкаме , потоа заедно ги пржиме 10-тина минути.
2. Така запржени им се додава врелата вода, солта и ѓумбирот. Сето тоа се вари околу 15 минути, потоа се додава варената тиква и се вари уште 5 минути да се соедини смесата.
3. Во млаката супа додаваме павлаката и ја блендираме.

При послужување може да се додаде во супата ситно искршен двопек.

Фотографиите во овој рецепт се авторски фотографии.

Лиценца: Сите права се задржани