Испечати

Крем супа од тиква

Крем супа од тиква

Состојки

  • 600 г исчистена варена тиква
  • 2 главици кромид
  • 5 чешниња лук
  • 100 мл неутрална млечна павлака
  • 1 лажичка сол
  • по потреба масло
  • 1 лажичка ѓумбир во прав
  • 1 литар Вода

Подготовка

1. Морковот го рендаме, а кромидот и лукот ги сецкаме , потоа заедно ги пржиме 10-тина минути.
2. Така запржени им се додава врелата вода, солта и ѓумбирот. Сето тоа се вари околу 15 минути, потоа се додава варената тиква и се вари уште 5 минути да се соедини смесата.
3. Во млаката супа додаваме павлаката и ја блендираме.

При послужување може да се додаде во супата ситно искршен двопек.