Превкусна и кремаста салата која дава една свежина и посебна нота на јадењето.

Подготовка:

1. Се сечка зелката и кромидот. Во него се додава ренданиот морков, туната и киселата павлака.

2. Сето ова се зачинува со сенф и сол. Убаво се меша салата и веднаш може да се консумира.

Пробајте нема да погрешите.

Фотографиите во овој рецепт се авторски фотографии.

Лиценца: Сите права се задржани