Се лупат јаболката и се сецкаат на парчиња. Се ставаат на оган заедно со путерот, медот и ванилата се покриваат со капак и се оставаат на среден оган да се динстаат. Откако ќе омекнат се оставаат да се изладат. Се ставаат во блендер и заедно со јогуртот се блендираат додека не се добие мазна смеса. Се декорираат со суво грозје и цимет.
Брзо,вкусно и освежително

Фотографиите во овој рецепт се авторски фотографии.

Лиценца: Криејтив Комонс - Наведи извор - Некомерцијално - Сподели под исти услови