Се чистат црешите и се сечкаат на ситни парчиња или можите кратко во сечко да ги помините да не се сомелени како каша.
Се мешаат со шеќерот, лимонот и бурбон ванилата и се оставаат на страна.

Слатката павлака цврсто ја матиме и внимателно со нежно мешање во неа го додаваме киселото млеко или грчкиот јогурт.
На крај се додава амаретото и се заедно се меша.

Се полнат чашите и се оставаат неколку часа во фрижидер убаво да се оладат пред служење.

Фотографиите во овој рецепт се авторски фотографии.

Лиценца: Сите права се задржани