Парчињата месо ги посолуваме, им ставаме бибер и мешан сув зачин без сол. Ги исчукуваме и ги пржиме на путер или свинска маст.
Ги тргаме на страна и во истата тава го ставаме виното, сенфот и киселата павлака. Промешуваме и го оставаме кратко да проврие. Пробајте го сосот, па може да го зачините и посолите по свој вкус.
Месото може да го вратиме во тавата, па заедно со сосот да проврие уште кратко или пак со сосот пред служење да ги прелиеме кременадлите.

Забелешка
Ваков сос може да направите за со било кое месо.
Количината на зачините ставајте си ја по вкус.
Во сосот може да ставите и бело вино,се разбира ќе биде со поинаков вкус. Сосот зависи и од квалитетот на виното.