Често пати ми останува белото месо од печено пиле, па го користам во салати.

1. Главицата цвекло ја вариме во малку посолена вода. Ја процедуваме од течноста и оставаме да се излади. Во чашата на нутрибулет убаво го ситниме цвеклото. Исто во чашата на нутрибулет го сецкаме и белото, печено пилешко месо.
2. Во сад ги соединуваме цвеклото, месото, киселата павлака, мајонезот, сол, бибер, тостираните семки и сецканите млади кромидчиња.
Промешуваме и ја оставаме салатата во фрижидер да одстои 30 минути.
Потоа ја сервираме и конзумираме.

До колку сакате може да користите и кисело цвекло од тегла,како побрза варијанта.

Фотографиите во овој рецепт се авторски фотографии.

Лиценца: Сите права се задржани